Uskrs je vrijeme obnove, razmišljanja i slavlja. Bilo da ga slaviš kao vjerski blagdan ili jednostavno uživaš u sezonskim običajima, Uskrs je bogat tradicijama koje su se razvijale stoljećima. U ovom vodiču istražit ćemo sve što bi te moglo zanimati, od važnih datuma oko Uskrsa do običaja i kreativnih ideja za uređenje doma kako bi ti pripreme bile što lakše i blagdani posebni.
Sadržaj
Kada je Uskrs?
Uskrs ove godine slavimo 20. travnja 2025.
Uskrs nema fiksni datum – slavi se prve nedjelje nakon prvog punog mjeseca nakon proljetnog ekvinocija. To znači da Uskrs može pasti između 22. ožujka i 25. travnja.
Uskrsu prethode važne kršćanske svetkovine, uključujući Čistu srijedu, Korizmu, Cvjetnicu i Veliki petak. Ovi dani obilježavaju razdoblje pripreme i razmišljanja koje vodi do slavljenja Kristova uskrsnuća.
Povijest Uskrsa

Uskrs ima korijene u kršćanskim i pretkršćanskim tradicijama. Za kršćane, on obilježava uskrsnuće Isusa Krista tri dana nakon raspeća, kako je opisano u Novom zavjetu. Blagdan je usko povezan s Pashom, budući da je Isusova Posljednja večera bila pashalna večera. Rani kršćani prilagodili su datum Uskrsa kako bi se podudarao s ovim židovskim blagdanom.
Osim vjerskog značenja, Uskrs je također preuzeo elemente starijih poganskih proljetnih festivala koji su slavili obnovu i plodnost. Sama riječ “Uskrs” dolazi od staroslavenske riječi “vъskrǐsъ”, što znači “uskrsnuće”.
Čista srijeda
Čista srijeda (Pepelnica) označava početak Korizme, 46 dana prije Uskrsa. To je dan pokore kada vjernici primaju pepeo na čelo u znak smrtnosti i poziv na pokajanje. Pepeo se obično dobiva spaljivanjem blagoslovljenih grančica iz prethodne Cvjetnice. Ovaj dan postavlja ton za Korizmu, razdoblje posta, molitve i duhovnog rasta.
Korizma
Korizma traje 40 dana (ne računajući nedjelje) i odražava 40 dana koje je Isus proveo posteći u pustinji. Tradicionalno, kršćani u ovom razdoblju odricanja od luksuza, posta ili činjenja dobrih djela. U moderno doba, mnogi se odriču slatkiša, društvenih mreža ili drugih užitaka. Crkve često održavaju posebne obrede i potiču vjernike na duhovnu obnovu.
Zadnji tjedan Korizme, poznat kao Veliki tjedan, uključuje Cvjetnicu (ulazak Isusa u Jeruzalem), Veliki četvrtak (Posljednja večera), Veliki petak (dan Isusova raspeća) i Veliku subotu, koja prethodi uskrsnoj nedjelji.
Cvjetnica
Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje je kršćanski blagdan koji se slavi tjedan dana prije Uskrsa. To je dan kada kršćani obilježavaju Isusov svečani ulazak u Jeruzalem, kada je narod prostirao palmine grane pred njim.
Ove godine (2025.) Cvjetnica pada u nedjelju, 13. travnja. Budući da je Uskrs 20. travnja 2025., Cvjetnica se slavi tjedan dana ranije.
Ovaj blagdan označava početak Velikog ili Svetog tjedna, najsvetijeg perioda u kršćanskoj liturgijskoj godini. U crkvama se na taj dan blagoslivljaju maslinove ili palmine grančice koje vjernici nose kućama kao simbol mira i Kristove pobjede nad smrću.
U hrvatskoj tradiciji, osim maslinovih grančica, često se koriste i grančice drijena, jele ili tise koje se ukrašavaju cvijećem, otkud i naziv “Cvjetnica”.
Uskrsni običaji u svijetu
Uskrsna jaja su simbol novog života i preporoda te su stoljećima sastavni dio Uskrsa. Boje se, ukrašavaju i koriste u igrama poput traženja jaja. U SAD-u je popularna igra “Easter Egg Hunt”, gdje djeca traže skrivena jaja u vrtovima i parkovima. U Grčkoj se tradicionalno boje u crveno, simbolizirajući Kristovu krv.
Uskrsni zeko posebno je popularan među djecom. Prema njemačkom folkloru, uskršnji zeko donosi košare pune čokoladnih poslastica. Ova tradicija proširila se diljem svijeta, a danas je nezaobilazan dio uskrsnih proslava u Europi, Sjevernoj Americi i Australiji.
Uskrsni ručak važan je u mnogim zemljama zato što je Uskrs obiteljski blagdan, a tradicionalna jela variraju. U Hrvatskoj se priprema pečena janjetina, šunka i pince, dok u Italiji dominira “Colomba Pasquale”, slatki kruh u obliku golubice. U Velikoj Britaniji popularni su “Hot Cross Buns”, peciva s križem na vrhu.
Uskrsne procesije se u mnogim gradovima održavaju u znak sjećanja na Kristovu muku. Posebno su poznate procesije u Španjolskoj, gdje bratovštine u dugim tunikama i kapuljačama nose kipove svetaca kroz ulice. U Filipinima se održavaju dramski prikazi Kristove muke.
Uskrsnoj misi mnogi vjernici prisustvuju kako bi proslavili Kristovo uskrsnuće. U Vatikanu papa predvodi svečanu misu na Trgu svetog Petra, kojoj prisustvuju tisuće hodočasnika iz cijelog svijeta.
Uskrsni običaji u Hrvatskoj
Hrvatska ima bogatu tradiciju proslave Uskrsa, a običaji variraju od regije do regije i odražavaju kulturnu raznolikost zemlje.
Blagoslov jela odvija se na Veliku subotu ili na Uskrsno jutro. Vjernici donose hranu na blagoslov u crkvu. U blagoslovnoj košarici često se nalaze jaja, šunka, sir, kruh i hren. Ova hrana simbolizira obnovu i blagostanje, a blagoslovljena jela tradicionalno se jedu u obiteljskom krugu na uskrsno jutro.
Bojanje i ukrašavanje uskrsnih jaja poseban je dio priprema. Pisanice se oslikavaju tradicionalnim motivima, a često se na njih ispisuju i blagdanske poruke ili simboli kršćanske vjere. U nekim dijelovima Hrvatske koriste se posebne tehnike ukrašavanja, poput pisanja voskom ili graviranja.
Križni put na Hvaru jedan je od najpoznatijih uskrsnih običaja u Hrvatskoj. Tradicionalna procesija “Za Križen” traje cijelu noć s Velikog četvrtka na Veliki petak i odvija se istovremeno na više mjesta na otoku. Vjernici u procesiji, predvođeni križonošom, prolaze 25 kilometara dugu rutu, moleći i pjevajući.
Djeca često izrađuju gnijezda za zeca u koja im “uskrsni zeko” ostavlja poklone. Ovaj običaj dolazi iz srednjoeuropske tradicije i danas je posebno popularan u kontinentalnoj Hrvatskoj. Djeca s nestrpljenjem traže čokoladna jaja i druge slatkiše koje im zeko “ostavi” u gnijezdu ili skrivenima po vrtu i kući.
Vuzmenke su uskrsni krijesovi koji se tradicionalno pale na Veliku subotu, osobito u sjevernim dijelovima Hrvatske, poput Zagorja, Međimurja i Podravine. Ovi veliki uskrsni ognjevi simboliziraju svjetlo Kristova uskrsnuća i pobjedu nad tamom. Obitelji i zajednice okupljaju se oko vuzmenke, družeći se uz pjesmu i razgovor. U nekim krajevima uz krijes se obavljaju i razne igre te natjecanja, stvarajući veselu i svečanu atmosferu. One se pale na Veliku subotu navečer, nakon što padne mrak – tada počinje bdijenje koje uvodi u Uskrs. Ove godine, 2025., to će biti večer 19. travnja.
Bogati i raznoliki uskrsni običaji čine Hrvatsku posebnom i omogućuju očuvanje tradicije kroz generacije.
Ideje za bojanje jaja

Prirodne boje
Prirodno bojanje jaja ekološki je prihvatljivo i jednostavno. Jaja se kuhaju u vodi s različitim biljkama, začinima ili povrćem kako bi se dobila željena nijansa.
Za intenzivniju boju, ostavite ih da odstoje u boji nekoliko sati ili čak preko noći.
Boje i prirodni sastojci:
Žuta – Kurkuma (2-3 žlice na litru vode)
Narančasta – Lukovina od žutog luka
Crvena – Kora crvenog luka, hibiskus čaj, sok od nara
Ružičasta – Cikla (naribana ili u soku)
Plava – Crveni kupus (usitnjen i kuhan u vodi s malo octa)
Zelena – Kopriva, špinat ili peršin (prokuhani i ostavljeni da puste boju)
Smeđa – Kora oraha ili jaka crna kava
Ljubičasta – Borovnice (usitnjene i ostavljene da puste boju)
Postupak bojanja prirodnim bojama:
- U lonac stavi vodu i željeni prirodni sastojak i dodaj 1-2 žlice octa kako bi se boja bolje uhvatila.
- Kuhaj smjesu 15-30 minuta dok ne dobiješ intenzivnu boju.
- Procijedi tekućinu i u nju stavi jaja.
- Ostavi jaja u boji najmanje sat vremena, a za izraženiju boju preko noći.
- Izvadi ih, osuši i premaži tankim slojem ulja za sjaj.
Dodatne tehnike ukrašavanja jaja
Mramorni efekt
Za jedinstvene mramorne uzorke koristi šlag i prehrambene boje:
- U posudu stavi šlag ili gusti jogurt.
- Dodaj nekoliko kapi prehrambene boje i nježno promiješaj štapićem.
- Uvaljaj jaje u smjesu i ostavite da stoji najmanje 30 minuta.
- Isperi i osuši kako bi dobila predivan mramorni efekt.
Zlatni listići
Za luksuzan izgled dodaj zlatne listiće:
- Nakon bojanja, premaži jaje ljepilom (ili bjelanjkom).
- Nježno nanesi zlatne listiće i pusti da se osuše.
- Lagano tapkaj kistom da ih fiksiraš.
Kreda na pisanicama
Za interaktivne pisanice koristite boju za ploču:
- Oboji jaja crnom ili tamno zelenom bojom za ploču.
- Nakon sušenja, koristi kredu za crtanje uzoraka i poruka.
- Dizajn se lako briše i može se mijenjati.
Čipkasti uzorak
Za elegantne uzorke koristi čipku ili mrežaste tkanine:
- Omotaj jaje komadom čipke i čvrsto ga veži gumicom.
- Umoči u prirodnu ili prehrambenu boju.
- Nakon sušenja, skini čipku i uživaj u predivnom uzorku.
Dekupaž tehnika
Koristi salvete s motivima na ovaj način::
- Izreži željeni uzorak sa salvete ili još bolje, nježno otrgni motiv – neravni rub ljepše će se uklopiti s podlogom.
- Nanesi tanki sloj ljepila za dekupaž na jaje.
- Zalijepi izrezani motiv i premaži još jednim slojem ljepila.
- Ostavi da se osuši i dobit ćeš nježne, umjetničke pisanice.
Zabavne uskrsne aktivnosti za obitelj
Osim tradicionalnih lovova na jaja, donosim nekoliko ideja za obiteljsko druženje:
Uskrsni lov na blago: Osmisli tragove koji vode do skrivenih poslastica – možeš napraviti kartu, izrezati ju na dijelove, sakriti svaki dio posebno kako bi ga djeca trebala naći i na kraju ostaviti blago (slatkiše i pisanice).
Izrada uskrsnih ukrasa: Napravite zajedno papirnate zečiće, ukrasite košarice ili izrađujte proljetne vijence.
Pečenje uskrsnih kolača: Isprobaj recepte za pincu, sirnice ili keksiće u obliku zečića.
Kako ukrasiti dom za Uskrs
Uskrsni vijenci su prekrasan dodatak ulaznim vratima ili unutrašnjosti doma. Mogu biti izrađeni od svježeg cvijeća, grančica, pisanica ili ukrasnih vrpci. Ovi vijenci simboliziraju dolazak proljeća i novi početak.
Stol može biti ukrašen svježim proljetnim cvijećem poput tulipana, narcisa ili ljiljana. Dekorativne vaze i svijeće u pastelnim tonovima dodatno pojačavaju svečanu atmosferu.
Ovaj običaj dolazi iz Njemačke, a uključuje postavljanje grana u vazu i njihovo ukrašavanje obojenim jajima, vrpcama i malim figuricama. Uskrsno drvo može biti prekrasan centralni ukras u dnevnom boravku ili blagovaonici. Više ideja i savjeta za održavanje cvijeća u vazi možeš pročitati u tekstu ovdje.
Uskrsna dekoracija često uključuje nježne pastelne boje poput svijetloružičaste, plave, žute i zelene. Stolnjaci, jastuci, salvete i svijeće u ovim bojama dodaju prostoru svježinu i donose blagostanje.
Zaključak
Uskrs je vrijeme slavlja, nade i kreativnosti. Bilo da ga slaviš iz vjerskih razloga ili uživaš u tradicionalnim običajima, postoji mnogo načina da ovaj blagdan učiniš posebnim. Od uskrsnih misa do ukrašavanja pisanica i uređenja doma, Uskrs donosi radost svima.
Uskrs nas podsjeća da zastanemo, zagrlimo svoje najdraže i zahvalimo na malim radostima koje život nosi. Jer bez obzira slavimo li ga zbog duhovnih vrijednosti ili zbog tradicije koja nas povezuje s našim korijenima, Uskrs je blagdan koji nas okuplja i ispunjava srca toplinom.
Neka ti ovaj Uskrs donese mnogo radosti, ljubavi i nezaboravnih trenutaka s onima koje voliš!
Sretan Uskrs! 🐣